Türkiye Cumhuriyeti

T.C. Tunus Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Türkiye-Tunus diplomatik ilişkileri Tunus'un bağımsızlığa kavuştuğu 1956 yılında tesis edilmiş olup, Türkiye 1957 yılından bu yana kesintisiz olarak Tunus’ta Büyükelçi düzeyinde temsil edilmektedir. Büyükelçiliğimiz 1956 yılında ülkede açılan ilk Büyükelçiliklerden biridir.
     
Tunus nezdindeki ilk temsilcimiz 1956-1957 yıllarında Maslahatgüzar sıfatıyla görev yapan Fikret Şahin Özdoğancı’dır. İlk Büyükelçimiz ise 1957-1960 yılları arasında görev yapan Reşad Erhan’dır.
     
Ülkemizin Tunus’ta temsilinde istifade edilen kançılarya ve ikametgah binaları devlet malıdır. Büyükelçiliğimizin Mohamed V caddesi üzerindeki eski kançılarya binası 1965 yılında satın alınmıştır. Halihazırdaki kançılarya binasına ise 01 Ocak 2003 tarihinde inşasını müteakip taşınılmıştır. Kançılaryamız Tunus'ta temsilimizde kullanılan beşinci bina olmuştur. Projesi Tunuslu Yüksek Mimar Wassim Ben Mahmoud tarafından çizilen Büyükelçiliğimiz Kançılaryası Başkent Tunus'ta çok ender kullanılan çatıyı haiz olması dolayısıyla mimari bir farklılığa sahiptir. Tunus’un Carthage semtinde bulunan Büyükelçiliğimiz ikametgâhı 27 Ocak 1962 tarihinde satın alınmıştır.

 
 
Fikret Şefik Özdoğancı
Maslahatgüzar
09.07.1956-27.09.1957
Reşad Erhan
Büyükelçi
28.09.1957-07.05.1960
Nedim Veysel İlkin
Büyükelçi
06.06.1960-10.08.1962
Oktay Cankardeş
Geçici Maslahatgüzar (MM)
11.08.1962-29.12.1962
Faruk Berkol
Büyükelçi
30.12.1962-27.01.1967
Kamuran Acet
Büyükelçi
22.02.1967-25.11.1970
Adnan Bulak
Büyükelçi
26.11.1970-11.08.1974
Orhan Erdivanlı
Geçici Maslahatgüzar (MM)
12.08.1974-28.09.1976
Savlet Aktuğ
Büyükelçi
29.09.1976-10.07.1978
Muammer Akçer
Büyükelçi
29.07.1978-27.08.1981
H. Erol Celasun
Büyükelçi
28.08.1981-31.10.1984
Muammer Tuncer
Büyükelçi
01.01.1984-28.02.1988
Metin Özdemir Karaca
Büyükelçi
29.02.1988-20.09.1990
Altan Güven
Büyükelçi
23.09.1990-29.05.1995
Sabri Cenk Duatepe
Büyükelçi
30.05.1995-30.11.1997
Hüseyin Pazarcı
Büyükelçi
01.12.1997-16.11.2001
H. Selah Korutürk
Büyükelçi
23.11.2001-23.11.2005
Hüseyin Naci Akıncı
Büyükelçi
01.12.2005-01.11.2010
Akın Algan
Büyükelçi
01.11.2010-15.06.2012
Ömer Gücük
Büyükelçi
30.06.2012-30.09.2016
Ömer Faruk Doğan
Büyükelçi
01.10.2016-