Türkiye Cumhuriyeti

T.C. Tunus Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Türkiye-Tunus Siyasi İlişkileri, 19.02.2016

Türkiye-Tunus ikili ilişkileri tarih ve kültürden kaynaklanan dostluk bağları temelinde sürdürülmektedir. Gerek Tunus’un üç asrı aşkın bir süre Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı kaldığı döneme olumlu yaklaşımı, gerek bağımsızlığını kazandığı 1956 yılından sonra Cumhuriyet Türkiye’sini pek çok yönden örnek alarak, siyasi, ekonomik ve toplumsal çağdaşlaşma sürecine önem vermesi iki ülke ilişkilerinin olumlu yönde gelişimine katkı sağlayan unsurlardır.

İki ülke arasındaki işbirliği ve diyalog mekanizmalarının giderek daha fazla kurumsallaştırılması ve güçlendirilmesi Türkiye-Tunus ilişkilerine büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır. İki ülke arasında üst düzey ziyaretler düzenli bir şekilde gerçekleştirilmekte, hemen her alanda düzenli istişare ve temaslarda bulunulmaktadır.

 

Sayın Cumhurbaşkanımız (Başbakanlığı döneminde) 14-16 Eylül 2011 tarihlerinde Tunus’a ziyaret gerçekleştirmiş; ziyaret sırasında “Türkiye ile Tunus arasında Dostluk ve İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.

 

11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül 7-9 Mart 2012 tarihlerinde Tunus'u ziyaret etmiştir.

Dönemin Tunus Hükümet Başkanı Hamadi Jebali’nin 24-25 Aralık 2012 tarihlerinde ülkemize yaptığı ziyaret sırasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) kurulmasını öngören Ortak Siyasi Bildiri imzalanmıştır.

 

Başbakan Yardımcımız Sayın Bekir BOZDAĞ 17-18 Mart 2013 tarihlerinde Tunus’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

Dönemin Tunus Hükümet Başkanı Ali Larayedh EBRD toplantısı vesilesiyle 9-10 Mayıs 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmişlerdir.

 

Dönemin Tunus Cumhurbaşkanı Moncef Marzouki de 28-30 Mayıs 2013 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın (Başbakanlığı döneminde) 5-6 Haziran 2013 tarihlerinde Tunus’u ziyaretleri sırasında Türkiye-Tunus YDSK Birinci Toplantısı düzenlenmiş, çeşitli alanlarda 21 anlaşma ve eylem planı ile 24 kardeş şehir protokolü imzalanmıştır.

 

Dönemin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Cemil Çiçek yeni Tunus Anayasası’nın kabulü vesilesiyle düzenlenen törene katılmak üzere 7 Şubat 2014 tarihinde Tunus'u ziyaret etmiştir.

 

Dönemin Tunus Dışişleri Bakanı Rafik Abdessalem ülkemizi 10-11 Ocak 2012 tarihlerinde ziyaret etmiştir.

 

Sayın Başbakanımız (Dışişleri Bakanlığı döneminde) 11 Şubat 2014 tarihinde Tunus’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

İki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasındaki siyasi istişareler 7 Nisan 2014 tarihinde Tunus’ta gerçekleştirilmiştir.

 

Dönemin Tunus İçişleri Bakanı Lotfi Ben Jeddou 21-24 Ağustos 2014 tarihleri arasında ülkemize resmi ziyarette bulunmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımız 24 Eylül 2014 tarihinde BM Genel Kurulu vesilesi ile dönemin Tunus Cumhurbaşkanı Moncef Marzouki ile bir görüşme yapmıştır.

 

Dönemin Tunus Milli Savunma Bakanı Ghazi Jeribi, 30 Eylül 2014 tarihinde ülkemize resmi ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

Dönemin Tunus Yüksek Öğretim Bilimsel Araştırma Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Tawfik Jelassi 10 Ekim 2014 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle iki ülke arasında öğretim alanında işbirliği anlaşması imzalanmıştır.

 

Dönemin Tunus Dışişleri Bakanı Mongi Hamdi 19-21 Ekim 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan 22-23 Ekim 2014 tarihlerinde Tunus’u ziyaret etmiştir.

 

Başbakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, milletvekilleri Sayın Emrullah İşler ve İhsan Şener’le birlikte 18 Mart Bardo saldırısının ardından 29 Mart 2015 tarihinde Tunus’ta tertiplenen “Terörizme Karşı Büyük Yürüyüş”e ülkemizi temsilen katılmıştır.

 

İmar, Konut ve Kentsel Planlama Bakanı Mohamed Salah Arfaoui 20-25 Nisan 2015 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “Dünya Kadastro Zirvesi, Kongre ve Sergi” etkinliği kapsamında ülkemizi ziyaret etmiştir. 

 

Tunus Savunma Bakanı Ferhat Horchani, Çanakkale Kara Savaşlarının 100. Yıldönümü Anma Etkinliklerine katılmak üzere 23-25 Nisan tarihlerinde ve 12. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF) vesilesiyle 5-8 Mayıs 2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç, beraberinde 6 üniversite rektörüyle birlikte 5 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen "I. Türk-Tunus Üniversiteler arası İşbirliği Forumu"na katılmak üzere Tunus’u ziyaret etmiştir. Forum çerçevesinde "Yükseköğretim Alanında İşbirliğine yönelik Mutabakat Zaptı" imzalanmıştır. Ayrıca, üniversitelerimiz ile Tunus üniversiteleri ve yükseköğretim kurumları arasında "Mevlana Değişim Programı Protokolü" imzalanmıştır.

 

Onbirinci Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Arap İş Dünyası Liderleri Enstitüsü (IACE) tarafından Tunus'un Sousse şehrinde düzenlenen "The Enterprise 2.0 and the Second Republic" başlıklı konferansa katılmak üzere 3-6 Aralık 2015 tarihleri arasında Tunus'u ziyaret etmiştir.

 

Tunus Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Mohamed Fouad Aloui, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir’in davetine icabetle 21-25 Aralık 2015 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sayın Galip Mendi 1-4 Şubat 2016 tarihleri arasında Tunus’u ziyaret etmiştir.