Türkiye Cumhuriyeti

T.C. Tunus Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Türkiye-Tunus Ekonomik İlişkileri, 19.02.2016

Türkiye ile Tunus arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler 2004 yılında imzalanan ve 1 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe giren iki ülke arasında bir Serbest Ticaret Alanı kurulmasını öngören Ortaklık Anlaşması çerçevesinde yürütülmektedir. Sözkonusu Anlaşma kapsamındaki sanayi ürünlerinde gümrük vergileri kaldırılmıştır.

 

Tunus’ta 60’tan fazla Türk ticari kuruluşu faaliyet göstermektedir. TAV Holding Uluslararası Enfidha Havalimanını inşa ederek 40 yıl boyunca işletme hakkını kazanmış,  Monastır Havalimanını ise modernize ederek keza 40 yıl boyunca işletilme hakkını elde etmiştir. Enfidha Havalimanı’na uçuşlar 2009 yılında başlamıştır. Enfidha Havaalanı yıllık 7 milyon yolcu taşıma kapasitesi bakımından ülkenin temel havalimanını olup, Mağrip bölgesinde özel bir şirketin işlettiği ilk havaalanı ve Tunus’ta bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük yabancı yatırımdır.

 

Ekon-Prokon Grubu ile FLS (Danimarka) firmasının oluşturduğu konsorsiyumu, Carthage Cement grubu (%49’u halka açık, %51’i devlete ait) için üstlendiği, yıllık 2 milyon ton çimento üretim kapasiteli ve başkent Tunus’un yaklaşık 40 km güneydoğusunda yer alan  Djebel Ressas bölgesindeki çimento fabrikası anahtar teslim kurulumu işini başarıyla tamamlanmış olup, fabrika Ekim 2013’te üretime başlamıştır.

 

ATÜ Duty Free (TAV Havalimanları ve Unifree / Gebr. Heninemann ortak girişimi) Tunis-Carthage, Djerba-Zarzis, Sfax-Thyna, Tozeur-Nefta ve Tabarka-Ain Draham Uluslararası Havalimanlarında gümrüksüz mağazaların işletme ihalesini 2014 yılı Ekim ayında kazanmıştır. ATÜ, 2013’te yaklaşık 8 milyon yolcuya hizmet veren beş havalimanındaki toplam 5.400 metrekarelik gümrüksüz mağazaları (Duty-Free) 8 yıl 2 ay boyunca işletme hakkı kazanmıştır. ATÜ, böylece, Enfidha ve Monastir havalimanlarına ilaveten Tunus’ta hizmet verdiği havalimanı sayısını yediye çıkartmıştır. 

Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, ülkemiz ile Tunus arasındaki ticaret hacmi 2014 yılında 1.1 milyar ABD Doları, 2015 yılı Ekim ayı sonu itibariyle 812,4 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Ticaret dengesi ülkemiz lehine bakiye vermektedir.

 

Ülkemiz Tunus’a pamuk, pamuk ipliği ve pamuklu dokuma kumaş, kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler, demir ve çelik, tütün, elektrikli makina ve cihazlar, plastikler ve mamulleri, kağıt ve karton ihraç ederken bu ülkeden hurma, fosfat, gübreler, kimyasallar, kıymetli metal, elektrikli makina ve cihazlar, kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler ithal etmektedir.

 

2000 yılından bu yana ülkemiz ile Tunus arasındaki ticaret hacmini seyrini gösteren tablo aşağıda sunulmaktadır.

İlgili Dosyalar :

- Türkiye-Tunus Ticaret Hacmi.docx